E- sport- dziedzina aktywności, która zaczyna zdobywać coraz większą popularność medialną wśród młodych

E- sport zwłaszcza starszemu pokoleniu w ogóle nie kojarzy się z żadną formą aktywności. No, bo co jest trudnego w siedzeniu przed komputerem i graniu w gry. Jak się okazuje sceptycy negujący przydatność e- sportu nie mają racji, gdyż spełnia on wszelkie wymogi, by w przyszłości zostać zakwalifikowany jako masowa dyscyplina sportowa.

Mity na temat e- sportu

Przez długi czas uważano, że e- sport to zajęcie wyłącznie dla życiowych frustratów, którzy w ten sposób rekompensują sobie niepowodzenia i porażki w realnym świecie. Panowało przekonanie, iż e- sportem mogą zainteresować się jedynie odludki, które nie potrafią nawiązać kontaktów z rówieśnikami i których nikt nie akceptuje.

Mówiono również, że e- sport to dobra rozrywka dla podstarzałych mężczyzn, którzy nigdy nie dorastają i są tak zwanym wiecznym dzieckiem. Jak nie trudno zauważyć e- sport nie miał w naszym kraju zbyt pochlebnych opinii, jednak z czasem zdołał do siebie szersze grono osób i zyskał nawet swoich zwolenników.

Co się stało, że zniknęła w naszym kraju niechęć do e-sportu?

Przede wszystkim ludzie zaczęli go bliżej poznawać i się nim interesować. Do jego popularyzacji przyczyniło się i to znacznie powstanie zawodowej Ligii graczy. Z roku na rok chętnych do przystąpienia do niej przybywało. Do sukcesu medialnego e- sportu niewątpliwie dołożyły cegiełkę stale rosnące wynagrodzenia oraz umowy sponsorskie.

Wreszcie e- sport stał się rozpoznawalny oraz lubiany, bo jego strukturą i zasadami zaczęły interesować się osoby młode. To spowodowało, że ten rodzaj aktywności znacznie zwiększył terytorium oddziaływania i przebił popularnością nawet tradycyjny sport oparty na ćwiczeniach fizycznych.

Czy e- sport to sport?

Jak się okazuje, e sport spełnia wszystkie kryteria, by zostać uznany za dyscyplinę masową. Po pierwsze dlatego, że jest oparty na zabawie i ma w swej strukturze elementy rozrywki. Po drugie wirtualny sport w sieci ma swoje zasady i wytyczne, których gracze muszą przestrzegać. Po trzecie e- sport opiera się na rywalizacji i nie da się tego nie zauważyć. Po czwarte sport w wydaniu cyfrowym ma publiczność, która chce go nieustannie oglądać. E- sport może być uważany za sport także dlatego, że do jego uprawiania potrzebne są wytrenowane działania.

Osiągnięcia na arenach e- sportowych to na pewno nie pokłosie przypadkowych działań W sporcie wirtualnym, by się liczyć- potrzebny jest nie tylko najwyższej klasy sprzęt, lecz przede wszystkim umiejętne i przemyślane wykorzystanie swojego ciała. Bez tego żadna taktyka nie pomoże. E- sport można uznać za dyscyplinę sportową również przez to, iż ma on wsparcie instytucjonalne i zrzesza wiele klubów sportowych i zawodników jednocześnie.