Ćwiczenia relaksacyjne. Jak odpoczywać podczas pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze rządzi się swoimi prawami i silnie wpływa na nasz organizm. Długie godziny spędzone przed podświetlanymi ekranami, przy biurkach, niemal w jednej pozycji, mogą odcisnąć swoje piętno zarówno na kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Jak rozładować stres i rozluźnić mięśnie? Tych kilka ćwiczeń może pomóc!

Ćwiczenia relaksacyjne. Gdzie można wykonać?

Wymagająca praca i stres – to tylko kilka z wielu czynników wpływających na nasze samopoczucie. Aby nieco odciążyć organizm, warto zaserwować mu kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych. Jak to zrobić? Na początku nie trzeba rozglądać się za miejscem; wspomniane praktyki mogą być bowiem wykonywane niemal wszędzie! Liczy się tylko chęć odpowiedniego ich wykonania. Oczywiście najważniejsze, by podczas sesji ćwiczeń czuć się dobrze i komfortowo.

Ręce do góry!

To chyba najszybszy i najprostszy trick pomagający rozciągnąć ciało. Wystarczy, że maksymalnie wyciągniemy ręce w górę aż do momentu granicznego. Następnie powoli opuszczamy ręce, „wstrząsając” nimi na koniec. Wspomniane ćwiczenie wykonujemy kilkukrotnie w wolnym tempie. W podobnym klimacie utrzymane jest również ćwiczenie, w którym imitujemy ruch drzewa delikatnie kołyszącego się na wietrze. O co dokładnie chodzi? Wystarczy, że staniemy w delikatnym rozkroku, ręce uniesiemy w górę, a następnie delikatnie będziemy przechylać je na boki tak, jakbyśmy sterowali wspomnianymi gałęziami. Na przyjemne rozluźnienie nie będziemy musieli długo czekać!

Wolna głowa

W momencie, gdy czujemy przeszkadzające napięcie mięśni, warto oderwać swoje myśli od wykonywanej pracy i skupić się na… głowie! Odchylając ją lekko do przodu, do tyłu oraz na boki „wyłączymy” na chwilę proces myślowy, całkowicie oddając się wspomnianej czynności. Dzięki temu odpoczną nie tylko mięśnie karku. Wspomnianą sesję warto wykonywać kilkukrotnie, jednocześnie kontrolując oddech.

(Nie)zwykłe oddychanie

Nie bez przyczyny w trudnych sytuacjach często słyszymy radę, by „wziąć głęboki oddech”. Proces ten ma bowiem ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu! Aby należycie go dotlenić, a przy okazji oderwać się od kłębiących myśli, warto skupić się na oddechu. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą już proste ćwiczenia! Po pierwsze: należy całkowicie się rozluźnić. Po takim „przygotowaniu” bierzemy głęboki oddech, a następnie powoli wypuszczamy powietrze przez lekko uchylone usta. Pamiętajmy: w tym czasie nie liczy się nic więcej! Sami możemy regulować sobie „oddechowe cykle”, dbając przy tym o to, by nie były one zbyt krótkie, ani zbyt długie. W końcu to my jesteśmy panami swojego czasu!

Pamiętajmy: są to jedynie propozycje ćwiczeń relaksacyjnych. Jeśli problem staje się poważniejszy, a brak koncentracji doskwiera nam coraz bardziej, warto udać się do specjalisty, który pomoże wybrać odpowiednią ścieżkę rozwiązania problemu.

1 thought on “Ćwiczenia relaksacyjne. Jak odpoczywać podczas pracy przy komputerze?

  1. Ręce do góry zawsze działają! Natychmiastowo czuje rozluźnienie ciała i mogę przystąpić do dalszej pracy.

Comments are closed.