Spread, prowizje i inne opłaty, które warto wziąć pod uwagę przy zakładaniu rachunku maklerskiego

Aby móc zarabiać na giełdzie, niezbędny będzie przede wszystkim rachunek maklerski. Przy zakładaniu konta należy zwrócić uwagę na wszystkie ewentualne opłaty – zarówno tzw. spread, jak i prowizje, a także inne koszty.

Z jakimi opłatami wiąże się korzystanie z rachunku maklerskiego?

Chcąc zacząć handel akcjami, będziemy potrzebować odpowiedniego konta – możemy założyć je w domu maklerskim lub na jednym z licznych serwisów online. Ciekawą propozycją są platformy oferowane przez banki inwestycyjne; na stronie home.saxo możemy znaleźć informacje o aplikacji SaxoTraderGO. Niezależnie od tego, jaką opcję finalnie wybierzemy, musimy liczyć się z pewnymi opłatami. Najważniejszą z nich stanowi prowizja od transakcji, najczęściej wyznaczana jako określony procent kwoty wraz z wartością minimalną. W tym przypadku sprawa jest prosta: im niższa opłata, tym mniej środków stracimy na samo dokonywanie transakcji.

Niekiedy możemy spotkać się także z opłatą za samo posiadanie konta. Mimo że jest to z pozoru niekorzystna oferta, często ten typ prowizji idzie w parze z dostępem do specjalnych usług lub niższych płatności za transakcje. Jeśli interesująca nas platforma oferuje kilka typów kont, warto sprawdzić, jaki rodzaj rachunku będzie najbardziej opłacalny dla nas.

Dodatkowe opłaty mogą wiązać się z samym założeniem rachunku, jak również wpłatą lub wypłatą środków, a także dostępem do zagranicznych rynków. To jednak coraz rzadziej stosowane praktyki – w większości przypadków bezpośrednie koszty dotyczą jedynie transakcji lub obsługi konta.

Spread, czyli dodatkowy koszt inwestowania

Kolejnym źródłem kosztów, które musimy wziąć pod uwagę, jest tzw. spread – różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży wybranych aktywów. To termin, z którym najczęściej spotkamy się w kontekście rynków walutowych, jednak może dotyczyć również kryptowalut, a także instrumentów pochodnych, takich jak opcje czy kontrakty na różnice. Jest to w pewien rodzaj prowizji; Im niższy spread, tym lepsze wyniki możemy osiągnąć przy obrocie wybranymi instrumentami finansowymi.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli uda nam się osiągnąć zysk na giełdzie lub w innych inwestycjach, jesteśmy także zobowiązani do opłacenia odpowiedniego podatku. Jego wysokość jest wyznaczana na koniec roku obrotowego według informacji zawartych w formularzu PIT-8C. Wysokość podatku od zysków kapitałowych w Polsce to 19%. Co więcej, musimy mieć na uwadze, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty wniesionego kapitału.

O wyborze rachunku maklerskiego mogą decydować również kwestie inne niż opłaty. Wielu inwestorów zwraca uwagę między innymi na dostępność różnych instrumentów finansowych, a także dostęp do zagranicznych rynków. Dodatkowo istotnym czynnikiem może być sama funkcjonalność platformy lub strony, przez którą dokonywane są inwestycje – przydatne będą na przykład opcje takie jak gotowe wykresy do analizy technicznej.